Huzur-ı Pir'de Ocaklar Uyandırıldı

94 yıllık aradan sonra Mevlâna Dergahı avlusunda ocaklar yeniden uyandırıldı. Huzur-ı Pir’deki aşure merasiminde kazanlar zikirlerle kaynadı. Aynı kazanda birleşen taneler tatlı bir aşa dönüşürken, yiyenlerin kalplerinin birbirine muhabbet etmesi, kendilerini ayrıştıracak değil, birleştirecek güzelliklere kucak açması için dualar edildi.

 

Bundan beş asır öncesinde, Tekke ve asitane avlularında altı harlanmış kazanlarda pişen ve dağıtılan aşure aynı usülle 29 Muharrem Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde Hazret-i Mevlâna müzesi bahçesinde ocakların uyandırılması ile başladı. Altı harlanan büyük kazanlara 7 defa sudan geçirilen buğday atıldı ilk önce. Ardından kabukları dualarla soyulan nohut ve diğerleri. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetiştirilen farklı farklı taneler saatlerce kaynatıldı aynı kazanda. Okunan şifa ayetleri, mersiyeler, aşırlar ve tesbihatlarla kaynadılar, kaynaştılar, birleştiler ve tatlı bir aşa dönüşüp aşure oldular.

 

İnsan ve İrfan Vakfı ile Konya’da “Huzur-ı Pir’de Aşure” etkinliği ile giyiminden kuşamına, malzemelerin hazırlanışından; dualar, mersiyeler ve aşırların okunacağı zamana kadar eski usûl üzere yeniden canlandırıldı.

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve çok sayıda davetlinin de katılımı ile gerçekleşen etkinlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu da muharrem ilahileri ile eşlik etti.

 

İnsan ve İrfan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmed Fatih Çıtlak'ın da katıldığı törende Mevlid-i şerif, dua ve zikirlerle kaynatılıp soğumaya bırakılan 3 ton aşure akşam üzeri Konyalılara dağıtıldı.