İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi

İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi (İRFA), semâhanesi, konferans salonu, atölye ve derslikleri ile büyük bir medeniyeti müşahade etme imkânı sunuyor. Haftanın her günü aktif olarak hizmet veren İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi (İRFA), icra ettiği “Sema Mukabelesi” ile halkımızı Mevlevi Medeniyeti ile buluşturuyor. Geleneksel anlamda icra edilen “Meşk” ile misafirlerimiz musiki eşliğinde manevi bir hava teneffüs ediyor ve yüzyıllardır tekkelerde meşk edilen ilahiler günümüzde neşvünema buluyor. Haftanın belirli günlerinde yapılan sohbetlerle halkımızın Tasavvuf ve tarifi hakkındaki soruları cevap buluyor.
Semahanenin üst katında sergilenen derviş çeyizleri ve belirli dönemlerde yapılan sanatsal sergiler büyük ilgi görmektedir. Özel misafirlerine tanıdığı konaklama imkânı ile İRFA insanlara büyük bir hizmet veriyor. Bünyesinde bulunun atölyeler İrfan Medeniyetimizden bazı parçaları izleme ve dinleme fırsatı veriyor.
Ebru sanatından Keçeciliğe, ciltçilikten tezhip sanatına birçok geleneksel sanatın yanı sıra telli, yayılı, vurmalı ve üflemeli gibi geniş yelpazeye sahip sazları talim etme imkanı sağlıyor. Yüzlerce sanatsever öğrenciye ev sahipliği yapan İRFA, unutulmaya yüz tutmuş sanatları ve sanatçıları destekleyerek medeniyetimizi daha iyi anlamayı amaçlıyor. Panel, seminer ve sempozyum projeleri ile geleceğe yön vermeyi hedefleyen İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi yerli ve yabancı misafirlere kapılarını açıyor.