Muharrem Ayı Bereketine Aşûre

Her Muharrem İstanbul Sümbül Efendi Merkez Tekkesinde gerçekleştirilen “Aşure Kaynatma” geleneği İnsan ve İrfan Vakfı ile Konya’da da hayat bulmaya devam ediyor. Bugün İRFA'da birlik ve beraberlik ruhuyla kazanlarda aşure kaynatıldı.

Yaklaşık 5 asır öncesinde tekke ve asitane avlularında altı harlanmış kazanlarda pişen ve dağıtılan aşure geleneği aynı usulle bugün Konya'daki İRFA açık hava meydanında ocakların uyandırılması ile yeniden hayat buldu.

İlk önce altı harlanan büyük kazanlara 7 defa sudan geçirilen buğday atıldı. Ardından kabukları dualarla soyulan nohut ve diğer ürünler kazanda karıştırıldı. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetiştirilen farklı taneler saatlerce aynı kazanda kaynatıldı. Okunan şifa ayetleri, mersiyeler, aşırlar ve tesbihatlarla aşure pişirildi.

Çok sayıda davetli ve vatandaşın katılımı ile gerçekleşen etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanlığı Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu da muharrem ilahileri ile katıldı. Programda icra edilen Sema Mukabelesi de büyük ilgi gördü.

İnsan ve İrfan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmed Fatih Çıtlak'ın da yer aldığı programda Mevlid-i Şerif, dua ve zikirlerle kaynatılıp soğumaya bırakılan 3 ton aşure akşam üzeri Konyalılara dağıtıldı.